תפריט

רישום פטנטים

כץ, פרזנטי ושות' מלווה חברות, ארגונים ויזמים המעוניינים להגן על אמצאות ופיתוחים מקוריים.
מערך השירותים שמציע המשרד מקיף את כל האספקטים של תהליכי רישום פטנטים וההגנה על פטנט, החל מייעוץ ראשוני ועד להגשת תביעות בגין הפרת פטנטים. כמו כן, מלווה צוות המשרד את לקוחותיו מול רשויות הפטנטים והערכאות המשפטיות בארץ ובעולם, בכל התהליכים של רישום פטנטים וההליכים המשפטיים.

פטנט רשום

כדי להבטיח שכל פטנט רשום יזכה להגנה הטובה ביותר, מקיים צוות המשרד, בראשותם של עו"פ איציק כץ ועו"ד שרה פרזנטי-מור, תהליך בחינה מעמיק של היתכנות האמצאה, המבוסס, בין היתר, על שיקוליו המקצועיים והכלכליים של הלקוח. על סמך תוצאות המחקר מגובשת אסטרטגיית רישום פטנטים וההגנה הטובה ביותר עבורו.

כץ, פרזנטי ושות' מתמחה בטיפול בפטנטים ממגוון רחב של תחומים, לרבות טכנולוגיות היי טק, מכשור רפואי, מכניקה, אופטיקה, פרמה, כימיה, תעופה ותקשורת. כמו כן, מטפל צוות המשרד במקרים מורכבים, הדורשים תהליכי רישום מהירים, הגשת בקשות רישום מורכבות או ידע טכני מקצועי.

בין השירותים שמציע המשרד בתחום הפטנטים:

 • ייעוץ ראשוני הכולל בחינה של כשירות האמצאה למתן פטנט.
 • ביצוע חיפוש פטנטים ובקשות ופטנטים דומים במאגרים בינלאומיים.
 • ניתוח תוצאות חיפוש פטנטים ומתן חוות דעת בנוגע לסיכויי הרעיון (למידע בנושא רישום פטנט על רעיון) להפוך לפטנט רשום.
 • כתיבת הפטנט, עריכתו והתנהלות מול רשויות הפטנטים בארץ ובחו"ל עד רישומו.
 • ביצוע בדיקות חופש פעולה (FTO).
 • ביצוע בדיקות נאותות (Due Diligence).
 • תכנון והוצאה לפועל של אסטרטגיית רישום פטנטים וההגנה עליהם.

רישום פטנט

מהו רישום פטנטים?

רישום פטנט הינו מעין חוזה בין הממציא לציבור, לפיו הציבור מעניק לממציא מונופול על אמצאתו, למשך תקופה מוגבלת, באמצעות חקיקה. על פי החוק בישראל ובמרבית מדינות העולם, משך התקופה הינו עשרים שנה, מתאריך הגשת הבקשה הראשונה. במקרים של פטנטים מתחומי הפארמה, ניתן להאריך תקופה זו בחמש שנים נוספות. הבקשה לפטנט מתפרסמת כשמונה עשר חודשים מתאריך הגשת הבקשה הראשונה.

על מנת לקבל פטנט רשום, על האמצאה לעמוד בכמה קריטריונים:

 • להשתייך לתחום טכנולוגי
 • להוות חידוש עולמי
 • להציג התקדמות המצאתית
 • להיות ברת מימוש ובעלת תועלת

חדשנות – אמצאה הינה חדשנית כאשר לא ניתן להציג מסמך העוסק בה, אשר התפרסם בארץ
או בעולם, לפני הגשת הבקשה לפטנט. על מנת להוכיח הימצאות פרסום קודם, אשר יש בו כדי
לשלול חידוש, יש להציג מסמך אשר מכיל את האמצאה כולה או חלק מהותי ממנה.

התקדמות אמצאתית – צעד אמצאתי, אשר איננו מובן מאליו לבעל מקצוע ממוצע, מתחום האמצאה. כלומר, אותו בעל מקצוע לא יכול היה להבין או לגבש את מהות האמצאה, על סמך המידע שפורסם לפני הגשת הבקשה לפטנט, באמצעות מסמך אחד או יותר.

אסטרטגיית רישום פטנטים – ישנן מגוון אפשרויות לצורך רישום פטנט. כדי לבחור את האסטרטגיה המתאימה ביותר, יש לבחון את הצרכים העסקיים של בעל האמצאה ואת "חוזקה" של האמצאה. כך, למשל, אם שוק היעד של היזם הוא ישראל בלבד, מומלץ להגיש את הבקשה הראשונית לפטנט בארץ. במידה שאותו יזם
חושש שמתחרים עלולים להעתיק את האמצאה שלו תוך זמן קצר, ניתן ליזום תהליך מואץ של בחינתה,
המאפשר לקבל פטנט תוך שנה. מסלול כזה מאפשר גם להאיץ את הליך קבלת פטנט בכל המדינות איתן חתמה ישראל על הסכמי GPPH/PPH (22 מדינות, נכון ל-1.11.2015, לרבות ארה"ב, אירופה, אוסטרליה, קנדה, יפן, סין וקוריאה הדרומית). לעומת זאת, אם שוק היעד של היזם הוא ארה"ב והוא לא מוגבל בזמן, ניתן להגיש בקשה פרוביזורית לפטנט. בקשה כזו מאפשרת ליהנות מהגנה במשך שנה, בעלות נמוכה, באופן יחסי.

עוד בנושא