תפריט

האם ישנן מדינות בהן לא ניתן לרשום פטנט?

פטנט הוא למעשה זכות משפטית המוענקת לבעל הפטנט על ידי המדינה בה נרשם הפטנט, וזאת לאחר תהליך רישום פטנט בהתאם לתנאים והקבועים בחוק של כל מדינה. פועל יוצא מכך, הזכות המשפטית שמוענקת לפטנט היא מקומית ומוגבלת לאותה מדינה שהעניקה את הזכות מלכתחילה. יחד עם זאת, בעל הפטנט רשאי לרשום את הפטנט במספר רב של מדינות בעת ובעונה אחת וזאת באמצעות אמנת PCT (PATENT COOPERATION TREATY) המאגדת בתוכה כ-150 מדינות מסביב לעולם. אמנה זו מאפשרת רישום פטנט בכל אחת מ-150 המדינות השונות החתומות עליה, אך היא אינה מאפשרת רישום אמצאה כפטנט בינלאומי. אמנה בינלאומית נוספת לצרכי הגנה על קניין רוחני היא אמנת פריז עליה חתומה גם מדינת ישראל מאז שנת 1950. 

האם ישנן מדינות בהן לא ניתן לרשום פטנט?

רישום פטנט במספר רב של מדינות – מה חשוב לדעת?

באופן עקרוני, לא ניתן לרשום פטנט בינלאומי אחד בעל תקפות משפטית בכל מדינות העולם, אך יחד עם זאת, ניתן להגיש בקשה לרישום פטנט בכל אחת מהמדינות בה ההגנה המשפטית נדרשת, וזאת בתנאי שהמדינות השונות בהן נדרשת ההגנה המשפטית הן מדינות החתומות על אמנת פריז ו/או אמנת ה-PCT. 

מספר מילים על אמנת PCT

PCT היא אמנה בינלאומית לשיתוף פעולה בפטנטים אשר הוקמה בשנת 1970 במטרה ליצור מנגנון אחיד לצורך רישום פטנט במספר מדינות במקביל, וזאת על סמך בקשה לרישום פטנט באחת מהמדינות החתומות על האמנה. כיום, רשומות באמנה 153 מדינות מסביב לעולם, כאשר פעולתה של האמנה מנוהלת על ידי האו"ם ובאמצעות הארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO) הממוקם בשוויץ. 

מלאו פרטיכם מטה ונציגנו ישמחו לענות לכם על כל שאלה שתצוץ

    רישום פטנט במדינות מסביב לעולם – מה חשוב לדעת?

    רישום פטנט בישראל או בכל מדינה אחרת בעולם, הוא תהליך אותו חשוב ומומלץ לנהל באמצעות משרד עורכי פטנטים מנוסה ומיומן בתחומו, וזאת על מנת לנהל את התהליך על הצד המקצועי, היעיל ומהיר ביותר. רישום פטנט במדינות שונות, מומלץ שייעשה בהתאם למערכת שיקולים הכוללת בין היתר את פוטנציאל השוק במדינות היעד השונות,  המדינות בהן קיים פוטנציאל לפיתוח מתחרה, המדינות בהן קיים פוטנציאל לייצור מתחרה וחיקויים ושיקולים נוספים הקשורים להיבטי רגולציה ודרכי המכירה במדינות השונות. כמו כן, חשוב לציין שהליך רישום פטנט בכל מדינה ומדינה כרוך בהוצאה כספית לא מבוטלת, ולכן, גם השיקול הכלכלי חייב להיכלל במערכת השיקולים. 

    מדינות בהן לא ניתן לרשום פטנט 

    באמצעות אמנת פריז ואמנת PCT ניתן לרשום פטנט בכל אחת ממדינות המערב עם דגש על מדינות האיחוד האירופי וכלל המדינות ברחבי ארצות הברית, וזאת לצד מדינות מתפתחות ביתר חלקי העולם. רוב המדינות בהן לא ניתן לרשום פטנט באמצעות אמנת פריז ואמנת PCT הן מדינות נחשלות ומדינות העולם השלישי שאינן צד לאמנות הנ"ל. למידע מקיף ומקצועי על הליך רישום פטנט במספר מדינות במקביל לחצו כאן