תפריט

רישום פטנט מואץ בישראל

רישום פטנט מואץ בישראל

האם משרד הפטנטים הישראלי בדרך למהפכה?

עד לפני כעשור מערכת הפטנטים העולמית עמדה בפני משבר חמור – צבר עצום של פטנטים בכל מדינה בהמתנה לבחינה איימו להביא לקריסתה. ההמתנה לבחינה נעה בין שנתיים ל-5 שנים ואף יותר. בעולם שמתפתח טכנולוגית בקצב מסחרר, קצב הגשת הבקשות רק הלך וגבר, וההמתנות הארוכות איימו להפוך פטנטים רבים ללא רלוונטיים, בעיקר בשל אורך חיי מדף קצרים יחסית של המוצר עליו הם אמורים להגן והקושי למנוע הפרות של הפטנטים טרם קיבולן. מצב זה הוליד את הצורך להתחיל ולקצר את התורים המתארכים.

PPH​ – המנגנון שאמור לשים קץ לתורים לרישום פטנט מגיע לישראל

באמצע העשור הראשון של המאה הנוכחית, החלו ארה"ב ויפן בפעילות ניסיונית הנקראת Patent Prosecution Highway (PPH), שיעודה היה קיצור תורים אלה. המחשבה העיקרית מאחורי השיטה המתפתחת הייתה, שכאשר אותו פטנט רשום נבחן במספר מדינות, הוא עובר תהליך שחוזר על עצמו בכל מדינה ומדינה. וכך, אם מדינה אחת כבר בחנה את הפטנט ואם מוסכם מראש במדינה שניה שבחינות שבוצעו במדינה הראשונה מקובלות עליה, בואו נחסוך את זמן הבחינה במדינה השניה ונסתמך על הבחינה שכבר בוצעה במדינה הראשונה. מרכיב שני קריטי של ה PPH הוא, שהליך הבחינה במדינה השניה עוקף את התור הקיים ומואץ אוטומטית. הבחינה המואצת אמורה להתבצע תוך מספר חודשים.

מלאו פרטיכם מטה ונציגנו ישמחו לענות לכם על כל שאלה שתצוץ

  ישראל נכנסה למעגל ההסכמים האלה בחתימת הסכם עם ארה"ב שנכנס לתוקפו ב- 1 ליולי, 2010. לאחר מכן חתמה ישראל על הסכמים דומים עם מספר מדינות ורשויות נוספות לרבות יפן, קנדה, סין ואירופה. ישראל גם הייתה אחת מ-17 מדינות/רשויות שחתמו על ההסכם הגלובלי הראשוני. זה גם הוביל את רשם הפטנטים לאפשר, בהגשה ראשונה בישראל, לבקש האצה (מותנה באגרה) על סמך תצהיר מטעם המבקש, המציין כי בכוונתו לתבוע דין קדימה מהבקשה הישראלית.

  היתרונות לרישום פטנט מואץ בישראל

  גם במדינות אחרות ניתן לבקש האצת בחינה, אולם בחו"ל פעמים רבות מדובר בתהליך יקר ומסורבל ביותר. בארה"ב למשל, ניתן להגיש בקשת האצה עם כל בקשה חדשה לפטנט, אולם הדבר כרוך באגרה גבוהה משמעותית יחסית לאגרה בישראל. כמו כן, אם בתחילת התכנית ההמתנה לבחינה ראשונה הייתה קצרה, כיום ההמתנה לבחינה עולה בדרך כלל על שישה חודשים.
  "במצב נתונים זה", אומר עורך פטנטים (עו"פ) איציק כץ, יזם ומומחה בתחום הפטנטים, ושעומד בראש משרד פטנטים כץ, פרזנטי ושות', " האופציה של הגשה ראשונה בישראל דווקא, הופכת ליותר ויותר אטרקטיבית. " כץ, פרזנטי ושות' מנסה מזה זמן לעניין לקוחות בחו"ל, בעיקר בארה"ב, ללכת בנתיב זה וליהנות מאגרות נמוכות יותר וסבב בחינות מהיר יותר".
  המאמצים של כץ, פרזנטי ושות' נשאו פרי, וב-23 לפברואר 2016, הוגשה לראשונה בישראל בקשה של ישות זרה, אמריקאית, שהגישה בקשה חדשה ראשונה בישראל, מלווה בבקשת האצה על בסיס הודעת הרשם מיום ה-28 בנובמבר, 2010. נקווה שהבקשה הנ"ל היא רק הסנונית הראשונה ומשרד הפטנטים הישראלי, יהיה מקום עליה לרגל לבעלי רעיונות מכל העולם, דבר שגם יחזק את כל העוסקים במלאכה סביבה…

  חוץ מרישום פטנט מואץ בישראל, קראו על –

   

   

  dan
  Latest posts by dan (see all)