תפריט

סוגי פטנטים: מה נחשב לפטנט?

היום ניתן למצוא יותר ויותר אנשים, אשר מעוניינים להוציא פטנט על האמצאה שלהם. אך חשוב להבין כי רישום פטנט הוא תהליך מורכב, הדורש לא מעט זמן והתעסקות. כמו כן, כדאי לדעת כי ניתן היום למצוא סוגי פטנטים שונים, לכן חשוב להבין מהי ההגדרה המתאימה ביותר עבור הפטנט שלכם. אנו במשרד עורכי פטנטים כץ, פרזנטי ושות' מתמחים בתחום של עריכת פטנטים ומכירים את התחום על בוריו. אנו נשמח לייעץ וללוות כל אדם, שמעוניין לרשום פטנט על ההמצאה שלו.

מה חשוב לדעת על סוגי פטנטים?

קודם כל, חשוב להבין כי כל התהליך של רישום פטנט מלווה בלא מעט אי וודאות, כיוון שמדובר בתהליך ארוך ומורכב. כל מי שמעוניין לרשום פטנט על האמצאה שלו, חייב קודם כל לחפש באינטרנט, האם מדובר באמצאה שמישהו כבר חשב עליה קודם. כדאי להדגיש כי אם האמצאה כבר קיימת באינטרנט, בוחן הפטנטים לא יוכל לאשר את הבקשה לפטנט. כמו כן, חשוב להחליט אם כדאי לרשום את הפטנט בארץ או בחו"ל, כיוון שלכל סוג של פטנט יש את צורת הרישום שלו, ולכן חשוב להבין מהי הדרך הטובה ביותר עבורכם.

סוגי פטנטים: מה נחשב לפטנט?

סוגי פטנטים שכל אחד חייב להכיר

  • פטנט עיצוב- מדובר למעשה ברישום של הגנת קניין רוחני על עיצוב של חפץ כלשהו. פטנט מסוג זה אינו יכול להגן על שיפור טכנולוגי או שיטה מסוימת, אלא אם כן, קיימת חפיפה בין העיצוב והצורה של החפץ לבין הפונקציונליות שלו. עם זאת, גם במקרים מסוג זה קיימת בעייתיות, כיוון שפטנט עיצוב פחות מתאים לחפץ, שהעיצוב שלו קשור אך ורק לפונקציונליות שלו.
  • פטנט רגיל- זה פטנט סטנדרטי, שמוגדר כאמצאה חדשנית ומועילה. פטנט זה מתאים לכל סוג של מוצר או תהליך בכל תחום טכנולוגי, אשר ניתן לעשות בו שימוש תעשייתי, בתנאי שיש בו התקדמות ושכלול המצאתי.
  • Utility Model מונח זה משתנה מבחינת המשמעות שלו ממדינה אחת לאחרת, וישנן אף מדינות שלא ניתן כלל לרשום פטנט מסוג זה. מונח זה מתאר פטנט ששונה מהפטנט הרגיל, במקרה זה לא מתבצעת בחינה מהותית של הפטנט אלא רק בחינה טכנית. פטנט זה יכול לחסוך לא מעט עלויות, בשל החיסכון בצורך להתעסק עם בוחני פטנטים. לעומת פטנטים אחרים, פטנט זה ייבחן רק במקרה של הפרה ובעל הפטנט יחליט לתבוע על הפרת פטנט. כמו כן, תקופת ההגנה של פטנט זה קצרה משמעותית מזו של פטנט רגיל, ועומדת על 6-8 שנים בלבד, לעומת 20 שנה של הפטנט הרגיל.


אנו במשרד עורכי פטנטים כץ, פרזנטי ושות' נשמח לסייע ולייעץ לכל אדם שמעוניין לרשום פטנט. אנו מחזיקים במוניטין מעולה, שנים של ניסיון וכמובן אלפי לקוחות מרוצים. לקבלת מידע ופרטים נוספים, צרו קשר.

מלאו פרטיכם מטה ונציגנו ישמחו לענות לכם על כל שאלה שתצוץ