תפריט

בתיאבון? כל מה שצריך לדעת על זכויות יוצרים למתכונים

זכויות יוצרים למתכונים – האם יש דבר כזה?

עד לא מזמן, רק שפים גדולים ומוערכים זכו לקבל במה שאפשרה להם לחלוק את מתכוניהם – ספרי הבישול. והיום? כל אחד – מהבשלנית הביתית ועד בלוגר האוכל, יכולים לשתף את מתכוניהם ברשתות החברתיות, בבלוגים ובסרטונים ביוטיוב. מרבית המתכונים הם הרבה מעבר לרשימת מרכיבים – מגולם בהם גם ערך סנטימנטלי רב: ישנם מתכונים שעוברים כבר כמה דורות במשפחה, מתכונים שפותחו לאורך חודשים ולעתים אלו אפילו מתכונים סודיים ממסעדות יוקרה.

יש רצון המשותף לכל כותבי המתכונים: להגן על המתכון שלהם. וכך, באופן טבעי עולות השאלות: האם יש הגנה של זכויות יוצרים על מתכונים והאם קיימת אפשרות לבצע רישום פטנט על מתכון? רגע לפני שגם אתם משתפים את המתכון הבא שלכם ברשת (ולא רק בה), אנו שמחים להשיב לכם על השאלה.

זכויות יוצרים למתכונים

זכויות יוצרים למתכונים – מה חשוב לדעת?

מלאו פרטיכם מטה ונציגנו ישמחו לענות לכם על כל שאלה שתצוץ

  שיתפתם מתכון בבלוג שלכם – האם הוא מוגן בזכויות יוצרים?

  ציינתם את רשימת המרכיבים במלואה, פירטתם את המתכון על כל שלביו וחלקתם טיפים עם העוקבים אחריכם? צר לנו להיות אלו המבשרים לכם, אך המתכון שלכם אינו מוגן בזכויות יוצרים. מתכונים מסווגים כ"מדריכים" ולא כ"יצירה", מה ששולל מהם את הזכות להיות מוגנים. 

  נסו לחשוב כמה מתכונים לפסטה ברוטב עגבניות ניתן למצוא ברשת. סביר כי מרבית המתכונים מציעים את אותה רשימת מרכיבים ואת אותו אופן הכנה. האם יהיה ניתן לטעון שהבשלנית הביתית שהציעה את הגרסה שלה לפסטה ברוטב עגבניות הפרה את זכויותיו של השף ששיתף מתכון זהה? התשובה היא שלא. נדגיש את המובן מאליו ונציין כי מעבר לכך, לא ניתן לבצע רישום פטנט למתכון (גם אם מדובר לכאורה על מתכון חדשני ומקורי).

  העתקת המתכון מהאתר שלכם ע"י מתכונאי/בלוגר/שף אולי לא תהווה הפרה של זכויות יוצרים, אך בהחלט מדובר על עבירה מוסרית.

  "צירפתי למתכון שיר בחרוזים וסיפור מקדים על המנה. הם מוגנים?"

  שאלה מעניינת ואף חשובה. כשמדברים על זכויות יוצרים למתכונים, מדברים אך ורק על רשימת המרכיבים ואופן ההכנה. ישנם המון בלוגרים שהמתכונים שלהם עטופים בסיפור מקדים/אנקדוטה על המתכון, והם דווקא כן יצירה מקורית. במידה וחלק זה במתכון ששיתפתם הועתק, ראוי שתבדקו לעומק האם אכן התבצעה הפרה ומהן זכויותיכם. 

  תיעדתם את שלבי המתכון? התמונות מוגנות בזכויות יוצרים

  אז אולי רשימת המרכיבים ותיאור שלבי ההכנה אינם מוגנים בזכויות יוצרים, אך שימו לב: אם תיעדתם את שלבי ההכנה של המתכון (תמונות של המצרכים, חלוקתם לקערות, תהליך הבישול והתוצר הסופי), דעו כי התמונות בהחלט מוגנות בזכויות יוצרים. ומה זה אומר בפועל? שרק אתם יכולים לעשות שימוש בתמונות. אם בלוג מתחרה או משתמש פרטי שאינכם מכירים שיתפו את התמונות מבלי לבקש את רשותכם, מתבצעת הפרה של זכויות היוצרים.

  בוצעה הפרה של זכויות יוצרים לטקסט או תמונה ששיתפתם באתר המתכונים? אתם מוזמנים לפנות אלינו למשרד כץ פרזנטי ושות' המתמחים בזכויות יוצרים. לשיחת ייעוץ התקשרו – 077-997-1115