תפריט

אז מהו ההבדל שבין פטנט לבין אמצאה?

רישום פטנטים לחברות הייטק

המון פעמים ישנו בלבול בין המונחים אמצאה ופטנט. למרות ששני המושגים חולקים את אותו עולם התוכן, מדובר על שני מושגים שונים שלכל אחד מהם מעמד וסטטוס שונים. אם גם אתם נמצאים בתחילתו או בשיאו של גיבוש רעיון/מוצר/שירות מהפכניים, דעו גם אתם מהו ההבדל בין אמצאה ופטנט. 

אמצאה – על מה בדיוק מדובר?

ראשית, כדאי להבהיר מהו ההבדל בין אמצאה להמצאה: האמצאה היא התוצר, בעוד שההמצאה היא התהליך שמוליד בסופו אמצאה. אבל, אמצאה איננה בהכרח חדשה! והיא לא תהפוך בכל מקרה לפטנט בר תוקף ללא תהליך נוסף של ניסוח ורישום בקשה מלאה לפטנט. לצורך העניין, יכול להיות מקרה (ואכן היו מקרים מעולם), בהם אורן מישראל ומגנוס משוודיה, עומלים על פיתוח רעיון זהה, אמצאה זהה. בעידן בו המידע נגיש וזורם בתוך שניות מכל מקום בעולם, ישנה סבירות גבוהה שאנשים ממדינות, ערים ותרבויות שונות, יחשפו אל אותם רעיונות, יחלקו את אותן "נקודות כאב" ויעברו תהליך המצאה דומה שמוביל לאמצאה דומה. 

מלאו פרטיכם מטה ונציגנו ישמחו לענות לכם על כל שאלה שתצוץ

  הפטנט – מה מייחד אותו? 

  בעוד האמצאה היא גיבוש הרעיון, הפטנט הוא החותמת כי אכן מדובר ברעיון ייחודי. האמצאה תמיד תהיה קודמת לפטנט, או במילים אחרות: אין פטנט ללא אמצאה. הבקשה שמוגשת ע"י עורך פטנטים לבוחן פטנטים מוסמך, נשענת על אותה אמצאה. מתי אם כן היא תשנה את הסטטוס שלה ל"פטנט"? אך ורק כאשר בוחן הפטנטים מוצא שהאמצאה כשירה עבור רישום פטנטים: האמצאה הינה ייחודית מנקודת מבט טכנולוגית ולא פורסמה קודם לכן ,בכתב או בע"פ, על ידי כל גורם אחר בעולם – פרטי או עסקי. 

  לאחר שבוחן הפטנטים אכן מגיע למסקנה הזו, הוא מפיק את התעודה הנחשקת: תעודת פטנט שמקנה מונופול לבעל האמצאה. הוצאת התעודה מגלמת בתוכה מספר דברים:

  • תשלום אגרה כתנאי סף לקבלת התעודה
  • הפטנט מוגן בתחום הטריטוריה הרלוונטית שהסמיכה את בוחן הפטנטים
  • הפטנט מעניק לבעל ההמצאה מונופול לפרק זמן מוגבל שנע בין 20-25 שנים, ותקף בגבול הטריטוריה הרלוונטית בלבד
  • חשוב: ניתן לקבל מעמד של פטנט על האמצאה גם בטריטוריות אחרות, אך נדרשת הגשת בקשת לפטנט נפרדת בכל טריטוריה מבוקשת.

  גם אתם רוצים להפוך את האמצאה לפטנט?

  לפני שמוגשת בקשה רשמית לבוחן פטנטים בטריטוריה מסוימת, אנו, במשרד "כץ פרזנטי ושות'", נערוך בדר"כ בדיקות רלוונטיות מקדימות. מטרתנו היא לבדוק אם אכן האמצאה שלכם ייחודית, ושאין פטנטים זהים. ברשותנו גישה למאגרי מידע נרחבים – ברחבי האונליין והאופליין, דרכם נוכל להגיע למסקנה על הסיכוי שהאמצאה שלכם לקבל מעמד של פטנט.

  עורכי הפטנטים שלנו הם בעלי ניסיון רב והשירות שלנו כולל בין היתר:

  • ייעוץ ראשוני ללא התחייבות וללא עלות
  • בדיקות מעמיקות במטרה לבחון את כשירות האמצאה 
  • הפקת חוות דעת מקצועית ויסודית באשר לסיכויי קבלת הפטנט
  • עריכה מלאה של הפטנט והגשת הבקשה לבוחני פטנטים בטריטוריות הנבחרות

  האם גם אתם רוצים להגן על האמצאה שלכם ולהפוך אותה לפטנט? אנו, במשרד "כץ פרזנטי ושות'" – משרד עורכי פטנטים, מזמינים אתכם לפנות אלינו לשיחת ייעוץ ותיאום פגישה. אנו נלווה אתכם בכל שלב בדרך במקצועיות, שקיפות ואמינות.

  קראו גם בנושא זכויות יוצרים