תפריט

אז כמה זמן באמת לוקח לרשום פטנט?

למרות המנטרה הידועה כי "הדרך חשובה יותר מהתוצאה", סביר כי גם אתם הייתם שמחים לדלג על כל הדרך ולהגיע אל נקודת היעד – קבלת הפטנט. אחת השאלות הראשונות שמפנים אלינו במשרד כץ פרזנטי ושות' היא "כמה זמן לוקח לרשום את הפטנט?", אך התשובה אינה חד משמעית. 

פרמטרים רבים משפיעים על זמן קבלת האישור על הפטנט:

 • התחום אליו משויך הפטנט שלכם (רפואה, הייטק, כימיה וכן הלאה)
 • מידת המקצועיות והניסיון של עורך הפטנטים
 • שיתוף הפעולה שלכם וההתמסרות לתהליך (מתשלום אגרות, דרך זמינות לפגישות ועד מסירת מסמכים בזמן)

אז כמה זמן תצטרכו להמתין עד שתקבלו פטנט?

קבלת פטנט על האמצאה שלכם מגלמת בתוכה משמעויות רבות, כלכליות וגם בעלות ערך רגשי. רבים סבורים כי תהליך הבקשה מתחיל במילוי טפסים ומסתיים בשליחתם לגורמים הרלוונטיים. בפועל, מדובר על תהליך הרבה יותר מורכב. 

מלאו פרטיכם מטה ונציגנו ישמחו לענות לכם על כל שאלה שתצוץ

  הכל מתחיל עם בדיקה של עורך הפטנטים במאגרי המידע השונים למציאת פרסום קודם של פטנט דומה לזה שאתם רוצים לרשום או מאמרים שחושפים את הידע בתחום האמצאה שלכם. עם קבלת "האור הירוק" תידרשו לשלם אגרות, למלא טפסים, להגיב לפידבקים שישלחו ע"י בוחן הפטנטים ובעיקר – להמתין. קבלת הפטנט לוקחת מספר שנים (מי שמבטיח לכם קבלת פטנט בתקופה קצרה יותר, ככל הנראה לא מדייק…). 

  "מכר שלי רשם פטנט בתוך שנתיים ולחבר אחר לקחו 4 שנים. איך זה קורה?"

  כמה זמן לוקח לרשום פטנט?

  אחד הפרמטרים המשפיעים ביותר על תקופת ההמתנה הנדרשת לקבלת הפטנט, הוא התחום אליו משויך הפטנט. אפשר להשתמש בדוגמה נחמדה מהעולם הקולינארי כדי להמחיש את הרעיון: למסעדת מזון מהיר לעולם לא תצטרכו להזמין שולחן מראש, אולם כשתרצו להתארח במסעדת שף, סביר כי תצטרכו להמתין כשבועיים לשולחן פנוי. 

  בדיוק כך גם עם רישום הפטנטים: ישנם תחומים שרושמים בהם לא מעט פטנטים, כך שתהליכי הבדיקה והאישורים לוקחים יותר זמן. מצד שני, ישנם עולמות תוכן שרישום פטנט בהם קצת פחות שכיח, דבר שמקצר את הזמנים ומאפשר לכם לקבל תשובה – חיובית או שלילית – תוך זמן קצר יחסית. 

  "אם זה לוקח כל כך הרבה זמן, אוותר על התענוג"

  ההשקעה משתלמת לא תאמינו אפילו עד כמה! רישום הפטנט אולי לוקח זמן, אך חשוב שגם אתם תדעו את המשמעויות שלו:

  • פטנטים לרוב מתורגמים לכסף. המשמעות היא שתוכלו למכור ולשווק את המוצר שבו גלום הפטנט באופן בלעדי, מבלי שחברות ענק או אנשים פרטיים ינגסו לכם ברווחים. 
  • לפטנט יש ערך רגשי רב. אתם מקבלים הכרה על הרעיון, היצירתיות וההשקעה שלכם – הקניין הרוחני שלכם..
  • וחשוב לא פחות: המטרה היא לרשום פטנטים וכמה שיותר! דמיינו לעצמכם שבעלי הפטנטים לא היו פונים לנתיב של רישום פטנטים, הרי שלא הייתם יכולים ליהנות מחידושים ופיתוחים טכנולוגיים בהם אתם עושים שימוש. כך, גם הפטנט שלכם יכול לתרום ולהשפיע על חייהם של רבים.