תפריט

זה פטנט! תשובות לשאלות נפוצות שאנו נשאלים לא מעט…

אחת ולתמיד: מה נותן לי פטנט?

ראשכם היצרתי הגה רעיון חדשני, מתקדם, בעל תועלת וכזה המשויך לתחום הטכנולוגי? רשמו אותו כפטנט! כידוע, פטנטים בעלי ערך רב בזירה העסקית והם מתורגמים לכסף רב. רישום הפטנט ימנע מכל אדם או חברה לעשות שימוש בפטנט שלכם לתקופה של 20 שנה מיום הגשת הבקשה, כך שתהיה לכם בלעדיות על שיווק, הפצה או מכירה של הפטנט. אי רישום פטנט מאפשר למתחרים (וכידוע, ישנם לא מעט כאלו), להעתיק את הרעיון שלהם ולקבל הכרה והערכה על חשבונכם. במילים אחרות – המוטיבציה למנוע פגיעה בקניין הרוחני שלכם, צריכה להניע אתכם.

איך אוכל לדעת אם האמצאה שלי אכן ייחודית?

הגשת בקשת רישום פטנט תתבצע רק לאחר בדיקה מעמיקה אם האמצאה היא אכן חידוש עולמי. תפקידו של עורך הפטנטים (בין היתר), הוא לפנות למאגרי מידע שונים ומגוונים – ברשת ומחוצה לה. הבדיקה יכולה להסתכם באור ירוק שיבשר שאכן ניתן לצאת לדרך. עם זאת, לעתים מתגלים פטנטים קיימים בעלי דמיון רב לאמצאה או מאמרים שחשפו את עיקר האמצאה, כך שהגשת הבקשה לא מומלצת. פטנטים תשובות לשאלות נפוצות

כמה זמן ייקח לי לרשום את הפטנט? 

זו ללא ספק שאלת השאלות. אין פרק זמן שאפשר להתחייב אליו במאת האחוזים, כיוון שמדובר עבתהליך דינאמי הנשען בין היתר על קבלת פידבקים והערות מבוחן הפטנטים. כלומר, סביר כי יהיה צורך לעדכן את הבקשה לאחר שהוגשה, לצרף אליה מסמכים נוספים וכן הלאה. תהליך קבלת פטנט אורך מספר שנים, כאשר הממוצע הוא בין שלוש לשש שנים.

מלאו פרטיכם מטה ונציגנו ישמחו לענות לכם על כל שאלה שתצוץ

  הגשת הבקשה לפטנט מותנית בעבודה עם עורך פטנטים? 

  לא. אתם רשאים להגיש את הבקשה באופן עצמאי. חשוב לדעת כי התהליך לא קצר והגשה עצמאית עלולה להאריך את התהליך. עורך הפטנטים מכיר את ההליכים שיאפשרו קיצור זמני המתנה והגשה בצורה שמותאמת לאמצאה שלכם וגם מאפשר לכם להמשיך להתמסר לעשייה הנוכחית שלכם, מבלי שתצטרכו "לעבוד" בהגשת הפטנט (הדורשת משאב יקר מאד – זמן). עורך הפטנטים יאסוף בעבורכם את המידע הרלוונטי, יפרט בפניכם אילו מסמכים נחוצים להגשת הבקשה, אילו אגרות צפויות, זמני ההמתנה בין שלב אחד לאחר, בדיקת דו"חות, למידת הפטנט שלכם בהתאם למדינה שבה תבחרו לרשום את פטנט וכיוצא בזה. 

  עורך הפטנטים צריך להיות בעל ידע בתחום אליו משויך הפטנט שלי?

  לא בהכרח. עורך הפטנטים מלווה אתכם לאורך כל הדרך – החל מהבדיקה הראשונית של האמצאה לוודא שהיא עומדת בכל התנאים, דרך סבב החתימות האחרון לפני שהבקשה נשלחת לבוחן ועד קבלת האישור על הפטנט. עורך פטנטים הוא בדרך כלל בעל היכרות עם עולם התוכן אליו משויכת האמצאה (לדוגמא: כימיה, ביולוגיה, נשק, רפואה וכיוצא בזה), והוא יכול ליצוק ערך מוסף רב לכל התהליך.

  אוכל להוריש את הפטנט לילדיי?

  בהחלט! מדובר על משהו שלא כולם יודעים, אך התשובה היא חיובית. הפטנט הוא סוג של נכס הרשום על שמכם ולכם יש את הזכויות עליו. כשם שאתם יכולים להוריש עסק, דירה או רכב פרטי, אתם יכולים גם דלהוריש את הפטנט שלכם.