תפריט

הכירו גם אתם: רשות הפטנטים!

הכירו גם אתם: רשות הפטנטים!

כבעלי אמצאה, כנראה שהדבר שמעניין אתכם בעיקר הוא לקבל את הטלפון המשמח שיבשר לכם: "הבקשה שלכם אושרה! בשעה טובה, יש לכם פטנט!". עד שתקבלו את אותה שיחת טלפון משמחת שתשנה לטובה את חייכם, חשוב שגם אתם תדעו מה קורה מאחורי הקלעים של עולם רישום הפטנטים. 

אז רגע לפני שגם אתם יוצאים לתהליך המרגש של רישום פטנט, אנחנו שמחים להציג בפניכם את רשות הפטנטים, תפקידה וגם להשיב על השאלה הנפוצה: האם ניתן לפנות אל רשות הפטנטים עצמאית ללא עורך פטנטים? כל התשובות, לפניכם: 

מלאו פרטיכם מטה ונציגנו ישמחו לענות לכם על כל שאלה שתצוץ

  רשות הפטנטים – מהו תפקידה?

  באחריותה של רשות הפטנטים להעניק הגנה בנושא הקניין הרוחני בישראל, בין היתר – על פטנטים. כדי שגם אתם תהיו זכאים לאותה הגנה, עליכם להגיש בקשה מפורטת שנערכה ע"י עורך פטנטים מקצועי. לאחר שהבקשה שלכם ערוכה היא מוגשת לרשות הפטנטים בירושלים. בוחן הפטנטים שעובד מטעמה של רשות הפטנטים, יבחן את הבקשה לעומק ויקבע אם היא עומד בקריטריונים לרישום פטנט. נכון לכתיבת שורות אלו והחל משנת 2017, רשם הפטנטים שעומד בראשו של משרד הפטנטים הישראלי ומכהן גם כראש רשות הפטנטים, הוא עו"ד אופיר אלון. ברשות הפטנטים פועלות כמה מחלקות שונות:

  • מחלקת הפטנטים
  • מחלקת PCT (הגשת בקשות פטנטים בינלאומיות)
  • מחלקת עיצובים
  • מחלקת סימני מסחר
  • מחלקות נוספות: מזכירות, הנהלה ומחלקה משפטית

  כך לדוגמא, מחלקת הפטנטים היא זו שמקבלת לידה את הבקשות הנשלחות מעורכי הפטנטים (בשם הממציאים כמובן). במחלקה מתבצע מיון ראשוני שמטרתו לשדך כל בקשה לבוחן פטנטים מנוסה העוסק בתחום אליו משויכת האמצאה. לדוגמא: פטנטים בתחום המזון, הטכנולוגיה, הרפואה וכן הלאה. בוחן הפטנטים בוחן לעומק כל אמצאה, כאשר המטרה היא לבדוק אם היא עומדת בתנאים לקבלת פטנט (חדשנות, התקדמות המצאתית, שיוך לתחום טכנולוגי, ברת מימוש), תוך בדיקה קפדנית שהבקשה אינה דומה לבקשה או פטנט אחר.

  "יש לי אפשרות לפנות עצמאית לרשות הפטנטים?"

  התשובה היא, כן. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון את הדברים הבאים:

  • אין עוד מישהו שמכיר את האמצאה שלכם טוב יותר מכם, זה נכון. עם זאת, הגשת הבקשה מחייבת אתכם בהיכרות ובקיאות בכתיבת בקשות לרישום פטנטים.
  • עורך הפטנטים מיומן ומהיר יותר מכם (ככל הנראה) ברישום פטנטים. המשמעות היא שעם סיוע מקצועי, ניתן יהיה להגיש את הבקשה מהר יותר וכך גם הפידבק מרשות הפטנטים יגיע מהר יותר. 
  • מבלי שאתם מכירים את הדרישות, הבדיקות הרלוונטית, "השפה הטכנית" וההסברים הנלווים שיש לצרף, הסיכוי שתקבלו תשובה חיובית מרשות הפטנטים, נמוך עד אפסי.

  אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו, אל משרד "כץ פרזנטי ושות'". אנו נשמח לסייע לכם בהגשת הבקשה שלכם אל רשות הפטנטים. צוות העורכים המקצועי שלנו זמין לכם לכל שאלה או התייעצות, ללא התחייבות או עלות. התקשרו – 077-9971115