תפריט

חופש פעולה בהמצאת מוצר חדש – מה חשוב לדעת?

חופש פעולה בהמצאת מוצר חדש

לא מעטים אלו שהגדירו לעצמם מטרה ברורה: להצליח להמציא פטנט! וכך, חדשות לבקרים מתעוררים בבוקר אותם הוגי פטנטים ומכריזים בקול גדול: "יש לי פטנט!". אמנם לא מעט פטנטים נולדו כך, אך רגע לפני שגם אתם בטוחים כי יש לכם פטנט ביד, כדאי לבצע את אחת הבדיקות המקדימות החשובות– בדיקת חופש פעולה של המוצר החדש שהוא נשוא האמצאה שלכם ("המוצר החדש").

כשם שראשכם עובד שעות נוספות על יצירת פטנטים, כך גם ראשם של אחרים מסביב לעולם. מטרתה של בדיקת חופש פעולה בהמצאת מוצר חדש – FTO, היא להבין האם המוצר החדש מפר זכויות קניין רוחני שמעוגנות בפטנטים רשומים של אחרים. 

מלאו פרטיכם מטה ונציגנו ישמחו לענות לכם על כל שאלה שתצוץ

  מהי חשיבותו של חופש פעולה בהמצאת מוצר חדש?

  רגע לפני שאתם משקיעים שני משאבים יקרים מאד – זמן וכסף, חשוב לבדוק האם המוצר החדש שלכם אכן עלול להפר פטנט רשום (אחד או יותר) של מישהו אחר/ים בטריטוריה שמעניינת אותכם שיווקית..

  איך מתבצעת הבדיקה? באמצעות חיפוש מידע במקורות שונים ועבור טריטוריות נבחרות:

  • חיפוש אחר פטנטים רשומים-זהים 
  • בדיקת היקף הזכויות שלהם, כפי שמשתמע מהפטנט/ים שלהם, וניתוח האם המוצר החדש עלול להפר מי מזכויות אלה.
  • בדיקה מי בעלי הזכויות האלה והערכה האם יש סיכוי שיגיש תביעה נגדכם ומה רמת הסיכוי הזה.

  בעידן הנוכחי בו המידע נגיש וזמין, ניתן תוך זמן סביר לקבל תמונה בהירה: האם אכן כדאי לצאת לדרך עם פיתוח ושיווק המוצר החדש, או שלא. 

  חשוב להדגיש: בעת שאינכם מתעכבים על הבדיקה החיונית, הרי שאתם עלולים להפר פטנט של אדם פרטי או גוף מסחרי. מעבר לכך שזה שיקשה עליכם לרשום את האמצאה שלכם כפטנט, הרי שאתם גם עלולים להחשף לתביעה משפטית, על כל המשתמע מכך. 

  "ישנה אפשרות לבצע את החיפוש עצמאית?"

  טכנית, ניתן לעשות זאת. האם כדאי לעשות זאת? התשובה שלילית. החיפוש חייב להיות מדוייק ויסודי, ורק לאחר שמוצו כל אפשרויות החיפוש – במרחבי האונליין והאופליין, תתקבל ההחלטה האם להמשיך בפיתוח המוצר ולהגיש בקשה לפטנט, או שלא. בעת שהחיפוש מתבצע ללא כל ניסיון קודם, ו/או מבלי לדעת מה לחפש ואיך להעריך את הממצאים, ו/או ללא היכרות עם מאגרי המידע השונים, הרי שעלולה להתקבל תמונה חלקית ו/או מוטעית. כתוצאה מכך, בעל האמצאה שיבחר לדוגמא להמשיך בפיתוח, אך בהמשך הוא יגלה כי אכן קיים רשום פטנט על האמצאה שלו, או חמור מכך: הוא יצא לשוק עם המוצר החדש וימצא את עצמו מתמודד עם תביעה על הפרת פטנט, תביעה עתירת עלויות. 

  אנחנו במשרד "כץ פרזנטי ושות'", מזמינים גם אתכם לפנות אלינו וליהנות משיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות! עורכי הפטנטים שלנו ישמחו ללוות אתכם ולהעניק שלכם שירות בסטנדרט המקצועי הגבוה ביותר.